INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Paweł Lubieniecki h. Rola      Odymalski, Stanisław - Wizervnk Męki Panskiey [...] Iana Pawła [...] Lvbienieckiego, chorążego nowogrodzkiego - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVII.3.4716 adl. - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Jan Paweł Lubieniecki h. Rola  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lubieniecki Jan Paweł h. Rola (ur. po 1665 – zm. przed 1711), pułkownik, generał-adiutant, chorąży nowogrodzki. Kariera L-go jest trudna do uchwycenia, ponieważ posiadał imiennika i bliskiego kuzyna, Pawła Jana Lubienieckiego h. Rola, który również był u schyłku XVII w. pułkownikiem. L. wywodził się z tej ariańskiej linii jego rodziny, osiadłej w woj. ruskim, która po roku 1658 przeszła na katolicyzm. Był on jedynym synem Zbigniewa, sędziego grodzkiego włodzimierskiego, stolnika wendeńskiego, autora diariusza z pamiętnego dla arian sejmu 1638 r. (rkp. Bibl. Jagiell. nr 2274), oraz Elżbiety Szlichtyng z Bukowca. W czasie elekcji 1697 r. jako pułkownik JKMci podpisał z województwem ruskim elekcję Fryderyka Augusta, elektora saskiego. Po koronacji otrzymał w r. 1697 wójtostwa Pomorze i Janów w woj. ruskim i został dworzaninem Augusta II oraz jego generał-adiutantem. W lutym 1698 r. wydelegowany przez króla do Stanisława Jabłonowskiego, hetmana w. kor., z memoriałem odnoszącym się do planowanej wielkiej antytureckiej wyprawy wojennej polsko-saskiej do Mołdawii, powrócił ze Lwowa z «responsem» hetmana do króla w Warszawie. W t. r. jako wierny stronnik króla otrzymał odeń intratny urząd generalnego administratora żup wielickich, bocheńskich i komór solnych mazowieckich. W r. 1699 widzimy go jako posła na sejmie pacyfikacyjnym warszawskim, a w spisie posłów figuruje jako «Jan Paweł z Lubieńca Lubieniecki, płk JKM». W r. 1700 otrzymał godność chorążego nowogródzkiego.

Był on być może identyczny z pułkownikiem Lubienieckim, który w tymże roku wziął udział w bitwie pod Narwą walcząc po stronie rosyjskiej, a następnie dostał się do niewoli szwedzkiej. W okresie tej wojny jego stosunek do króla musiał ulec zmianie, skoro ten w r. 1702 odwołał go z administratorstwa żup oraz powołał nowego generał-adiutanta w osobie saskiego generał-majora Kyana. W r. 1704 był L. marszałkiem Trybunału Kor. Związany z konfederacją sandomierską posłował z jej ramienia do Wiednia (marzec–lipiec 1707), w sprawie wysuwanej wówczas kandydatury Eugeniusza Sabaudzkiego na tron polski. L. zmarł przed r. 1711, gdyż jego żona Anna Horlemesówna była już wówczas żoną Andrzeja Lubiatowskiego, miecznika rawskiego. Z tego małżeństwa L. miał córkę Katarzynę, 1. v. za Janem Winklerem, 2. v. za Walerianem Kocińskim, pisarzem skarbu kor., i synów: Dominika, Michała, Hieronima i Augustyna.

 

Estreicher; Boniecki; Niesiecki; Uruski; Żychliński, t. XX 21; – Förster F., Friedrich August II, Potsdam 1839 s. 468; Jarochowski K., Opowiadania i studia historyczne, P. 1863 s. 350; Kamiński A., Konfederacja sandomierska wobec Rosji w okresie poaltransztadzkim 1706–1709, Wr. 1969; Przypkowski T., Bogdan i Krzysztof Lubienieccy, Prace Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1939 VIII z. 1 s. 8; Sajkowski A., Zbigniew Lubieniecki i jego pamiętnik „Odr. i Reform. w Pol.” T. 8. 1963: Tazbir J., Stanisław Lubieniecki, przywódca ariańskiej emigracji, W. 1961 s. 299–300; – Materiały do dziejów kampanii podhajeckiej 1698 r., Wyd. J. Wojtasik, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1969 XV cz. 2 s. 245; Vol. leg. VI 13; – AGAD: Arch. Publiczne Potockich, rkp. 55 cz. I, k. 34.

Janusz Wojtasik

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.